O asertywności napisano sporo książek, jednak nadal wiele osób nie potrafi wcielić tej wiedzy w życie. Treningi asertywności cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem, gdyż asertywność potrzebna jest w pracy, w związku i wszędzie tam, gdzie ważna jest jakość komunikacji z ludźmi.
01 Co to jest asertywność?
Asertywność to szanowanie potrzeb, wartości, praw i psychicznego terytorium własnego i innych ludzi oraz umiejętne ich wyrażanie w sposób nieuległy , nieagresywny i niemanipulacyjny.
Asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „nie”. To coś więcej. To gotowość do bycia tym, kim jesteś i odważne wyrażanie siebie, swoich poglądów i chęci, nawet w sytuacji narażenia się na negatywną ocenę czy krytykę.
Dzięki asertywności budujesz relacje, które są pełne autentyczności i wzajemnego szacunku. Dając sobie i innym prawo patrzenia na świat przez swój własny pryzmat, jesteś naturalna i skuteczna w komunikacji, bo koncentrujesz się na szukaniu rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie osoby. Wzmacniasz również swoje poczucie wartości i dumy z siebie, dzięki stawaniu w swojej obronie, gdy ktoś przekracza Twoje granice oraz dzięki traktowaniu siebie i innych z równym szacunkiem.
02 Trzy postawy i zachowania przeciwne asertywności
Uległość
Ile razy zdarzyło Ci się nie wyrazić swojego zdania w dyskusji z obawy przed oceną, gniewem ze strony innych osób? Jak często udajesz, że jest Ci wszystko jedno, gdy tak naprawdę wiesz czego chcesz? Wolisz się podporządkować ze strachu, wygody lub wydaje Ci się, że ‘inni wiedzą lepiej’ – w konsekwencji naginasz się lub potulnie oddajesz innym możliwość decydowania o sobie.
Częste przyjmowanie postawy uległej może skutkować zatraceniem swojej prawdziwej tożsamości i życie życiem innych osób, zamiast swoim własnym. Prowadzi do tego, że nie realizując swoich potrzeb, kumulujesz w sobie frustrację i złość, aż wybuchasz. Grozi również odkładaniem swoich potrzeb i marzeń na później… często na zawsze…
Jeśli męczysz się, ponieważ nie umiesz zareagować inaczej warto trenować postawę asertywną.
Agresja
Zachowania agresywne to takie w których przekraczasz czyjeś granice fizyczne lub psychiczne. Krzyki, awantury, wyzwiska, etykietowanie, poniżanie, milczenie, obrażanie się, szantaż emocjonalny to tylko niektóre z zachowań agresywnych.
Postawę agresywną przyjmujesz, gdy uważasz, że Twoje potrzeby są nadrzędne w stosunku do innych. Próbujesz wtedy narzucić swoje zdanie, nie zwracając uwagi na czyjeś uczucia i chęci.
Manipulacja
Zdarza Ci się zachowywać tak, aby wymusić na kimś określone zachowanie? Udajesz, że o czym zapomniałaś, kłamiesz i świadomie zmieniasz temat? Jednym słowem manipulujesz.
Postawę manipulacyjną przyjmujesz, gdy nie wiesz lub nie zwracasz uwagi na to, gdzie leżą granice psychiczne oraz granice działania wobec innych osób, w konsekwencji często zdarza się je przekraczać. Gdy idziesz po omacku i widzisz tylko cel, narażasz na krzywdy nie tylko innych, ale i siebie samą – niezależnie czy robisz to z premedytacją czy nieświadomie.
03 Od czego zacząć kształtowanie postawy asertywnej?
Od samoświadomości.
W każdej sytuacji, która będzie wymagała od Ciebie sztuki asertywności zrób sobie STOP w głowie i ZAUWAŻ tą sytuację. Daj sobie moment na sprawdzenie jak się czujesz, czego teraz potrzebujesz i jak chciałabyś zareagować.
To pierwszy krok, aby przestać reagować automatycznie i nawykowo – uległością, agresją lub manipulacją. To już Duży Krok! Bądź z siebie dumna i pozwól sobie przez jakiś czas go praktykować.
To ważne. Nie chodzi o to, aby od razu próbować reagować asertywnie i kończyć z poczuciem winy, że znowu Ci się nie udało. Chodzi o to, aby być świadomym i zacząć mieć wpływ to co robisz, by później móc wybierać jak chcesz się zachować.
Pracuj również nad swoim poczuciem własnej wartości. Ma ono nieocenioną rolę w kształtowaniu postawy asertywnej.
04 Ćwiczenie postawy asertywnej
Teraz zapraszam Cię do ćwiczenia, które niezwykle skutecznie wzmacnia postawę asertywną. Możesz je wykonywać samodzielnie w domu w formie self coachingu.
Codziennie daj sobie 15 minut, aby dokończyć i dopisać minimum 7 różnych zakończeń podanych zdań. Nie zastanawiaj się długo, niech te zakończenia będą zupełnie intuicyjne. Pierwsze myśli, które przychodzą Ci do głowy. Nie muszą być nawet bardzo logiczne, ważne by były Twoje.
Każdy cykl to 3 dni kończenia zdań z danego cyklu oraz 2 dni kończenia zdań z cyklu: Podsumowanie.
Cykl 1:
Asertywność znaczy dla mnie….
Gdy nie wyrażam swojego zdania…
Gdybym miała odwagę traktować swoje potrzeby jako ważne…
Cykl 2:
Gdybym od dziś była trochę bardziej asertywna…
Jeśli ukrywam to, kim naprawdę jestem…
Gdybym była bardziej świadoma tego czego naprawdę chcę i potrzebuję…
Cykl 3:
Jeśli mogłabym bardziej wyrażać siebie…
Gdyby ktoś kiedyś przekazał mi, że moje pragnienia są ważne…
Gdybym mówiła ‘tak’ kiedy myślę ‘tak’ i mówiła ‘nie’, kiedy chcę powiedzieć ‘nie’…
Cykl 4:
Jeśli będę miała odwagę traktować swoje zdanie jako wartościowe…
Kiedy przemilczam to, czego głęboko chcę…
Jeśli zdecydowałabym się być bardziej sobą…
Cykl 5:
Jeśli pozwolę sobie usłyszeć co mi w sercu gra…
Gdy lekceważę siebie i swoje pragnienia…
Jeśli mogłabym żyć tak, jak chcę…
Cykl Podsumowanie:
Przeczytaj wszystkie odpowiedzi z ostatniego cyklu i dopisz zakończenia do zdań:
Gdyby to co tu napisałam choć po części było prawdą to…
Wtedy możliwe było by…
Zachęcam do wykonania ćwiczenia i koniecznie podziel się swoimi refleksjami i efektami w komentarzu.
Warto ćwiczyc postawę asertywną, ponieważ przydaje się ona we wszystkich relacjach, jakie współtworzymy. Zarówno w relacjach prywatnych: z mężem/ partnerem, rodzicam i dziećmi, jak i w relacjach zawodowych: z szefem lub współpracownikami.
Ciekawa jestem czy Ty uważasz się za osobę asertywną?
A może masz jakiekolwiek pytania o asertywność, to zapraszam Cię do ich zadawania w komentarzu pod artykułem.
I subskybuj mój newsleetter, dzięki czemu nie przeoczysz kolejnych artykułów na blogu .
Po przeczytaniu artykułu w końcu może zacznę bardziej patrzyc na to, czego potrzebuję i czego tak na prawdę chcę. Do tej pory bałam się mówic „nie”. Ale nie wiedziałam, że nazywa się to „postawą uległą”. Nie potrafiłam głośno wyrażac swojego znania , bałam się urazic innych. Teraz postaram się to zmienic. Dziękuję za ten artykuł, bo w końcu ktoś napisał wszystko o asertywności co potrzeba wiedziec bardzoj asnym i zrozumiałym językiem. Pozdrawiam
Wiola, dziękuję za komentarz. Cieszę się, że artykuł przydał Ci się i trzymam kciuki za wprowadzanie tej wiedzy w życie, realizowanie ćwiczenia i otwarte wyrażanie swojego zdania. Powodzenia!
Świetny prosty i konkretny artykuł. Bardzo przydatne ćwiczenia! Pozdrawiam :)
Dziękuję :)
Życzę powodzenia w realizacji ćwiczenia w praktyce. Pozdrawiam!